ANESTEZİ NEDİR?

Anestezi; bilinçsizlik hali, kas gevşemesi ve ağrının hissedilmemesinin  bir kombinasyonudur. Evcil hayvanınıza stres ve rahatsızlık vermeden cerrahi ve diagnostik prosedürleri konforlu bir şekilde geçirmesini sağlar.

EVCİL HAYVANIM ANESTEZİ ALMASI GERİYORSA

Evcil hayvana anestezi yapılması gerektiğinde veteriner hekimimiz hayvanın geçmişi hakkında detaylı bilgi alır. Bunlar evcil hayvanınızın davranışları, yeme, içme, dışkılama, idrar yapma gibi gözle görülür değişikliklerin yanı sıra hala hazırda aldığı ilaçlar ( vitamin, kalp ilaçları v.b. gibi) veteriner hekimimize bildirmeniz oldukça önemlidir. Daha sonra veteriner hekimimiz kapsamlı fiziki muayenesini yapar. Evcil hayvanınızın organlarının fonksiyonlarını incelemek için kan, idrar örnekleri alınabilir. Röntgen ve diğer diagnostik testler evcil hayvanınızın öyküsü ve fizik muayene bulgularına dayanılarak önerilebilir. Bu testler evcil hayvanın anestezisi için, evcil hayvanınıza özel anestezi planının geliştirilmesine yardımcı olur.

Anesteziden 12 saat önce hayvanınız hiçbirşey yememelidir. Bazı durumlarda anestezi saatine kadar su verilebilir.

EVCİL HAYVANIM İÇİN ANESTEZİ ZARARLI MIDIR?

Anestezi sağlıklı hayvanlarda uygun izleme ve doğru yapıldığında çok az risk taşır. Kalp ve akciğer hastalığı yaşayan hayvanlar anestezi altında komplikasyon riski daha fazla olabilir.

RİSKİ ARTMIŞ HAYVANLARA ANESTEZİ YAPILABİLİR Mİ?

Çoğu zaman riskli hastalara güvenli bir şekilde anestezi yapılabilir. Anestezi uzmanı en üst düzeyde anestezi güvenliği sağlamak için ek testler isteyebilir. Anestezi güvenliğini riske atacak bir durum saptanırsa anestezi ertelenir ve mevcut problemi düzeltmek için bazı ilaçlar ( sıvı tedavisi ve oral tabletler ) verilerek anesteziye uygun güvenli koşullar sağlanır.

EVCİL HAYVANIM ANESTEZİYE ALINIRKEN NELER OLACAK?

Anesteziden önce, evcil hayvanınızın stresini azaltmak ve rahatlamasını sağlamak için bir yatıştırıcı ve ağrı kesici verilir. Hayvanın damar yolu açılarak, anestezi sürecinde ve sonrasında damardan sıvı ve ilaçlar verilir. Anesteziye başlamadan önce hayvan bir ısıtma battaniyesiyle ısıtılır ve oksijen verilir. Hayvan anestezinin indüklenmesinin hemen sonrasında akciğerleri korumak ve inhale anestezikler için nefes borusuna (solunum tüpü) takılır. Bu tüp evcil hayvanınıza gerekirse oksijen verilmesine yardımcı olur. Evcil hayvanınızın kalp atış hızı, ritmi, kan basıncı, vücut sıcaklığı, oksijenizasyonunu ve ventilasyonunu sürekli olarak değerlendirmesini sağlayan hasta başı monitörü ile takip edilir.

 

 

ANESTEZİ SONRASI NE OLUR?

Anestezi prosedürü bittiğinde anestezik ilaçlar kesilir. Evcil hayvanınız anesteziden uyandığında yoğun bakım kabinine alınarak devamlı olarak izlenir. Ağrı düzenli aralıklarla değerlendirilir ve rahatsızlıkların giderilmesi için ilaçlar uygulanır.

ANESTEZİ SONRASI EVDE NELER YAŞAYABİLİRİM?

Anestezi vücut için yorucu ve stresli bir süreçtir. Hayvanlar birkaç gün boyunca halsiz ve yorgun görünebilir. Eğer hayvanın genel durumu kötüyse, yemek yiyemez, su içemez durumdaysa veteriner hekiminizi aramalısınız.

 

 

AĞRI YÖNETİMİ

AĞRI NEDİR?

Ağrı bedensel zarara yol açabilecek durumlarda, hasar gören bölgeleri koruyabilmek için vücudun farkına varmasına ve tepki vermesine yardımcı olan, hoş olmayan duyusal ve duygusal bir tepkidir.

AĞRI VARLIĞINA TANI VE TEDAVİ İLE YARDIMCI OLUNABİLİR Mİ?

Ağrı vücudun korunmasında önemliyken stres ve rahatsızlık yaratır. Kan akışını ve iyileşmeyi değiştirebilir ve tedavi edilmezse kronik rahatsızlığa neden olabilir. Bu yüzyılda ağrının gerekliliği artık anlamlı değildir. Yani ağrı herzaman agresif şekilde tedavi edilmelidir.

KRONİK AĞRI NEDİR?

Doku hasarı ile ilişkisi olmayan ve iyileşme gerçekleştikten sonra devam eden ağrıdır.tedavi edilmeyen bir hastalığın sonucu olarak veya şeker hastalığı gibi sinirler ve diğer dokulara zarar veren çeşitli hastalıklar sırasında gelişir. Osteoartirit ve kanser ağrısı her iki kronik ağrı çeşididir.

EVCİL HAYVANIMIN ACI – AĞRI ÇEKTİĞİNİ NASIL ANLARIM?

Hayvan sahipleri hayvanları ile olan etkileşimleri nedeniyle hayvanlardaki ağrıyı en iyi anlayabilecek olanlardır. Yüz ifadesi ( Kedilerde kulakların her iki tarafa açılarak iki kulak arası mesafenin artması.) anormal duruşlar, biryerlere saklanma, yeme, içme ve tuvalet alışkanlıkları, uyku ve aktivite değişiklikleri evcil hayvanınızdaki ağrı için sizi uyarabilir.

İSTANBUL HAYVAN HASTANESİ’NİN AĞRIYI TEDAVİ ETME YÖNTEMLERİ NELERDİR?

Ağrıya neden olan hastalığı – yarayı belirlemek ağrının yönetimi için çok önemlidir. Bunun için gerekli tahlil ve tetkikler yapılarak ağrıya sebep olan durum saptanır. Ve sonrasında ağrı yönetiminde uzman ekibimizle damar yoluyla veya oral yolla ağrıyı durduracak ilaç kombinasyonları uygulanır. Bu kombinasyonlara örnek verecek olursak, ağrıyı engellemek için sinirler etrafına lokal anestezikler uygulanabilir. Bu işlem sırasında bşr sinir lokusu veya ultrason kullanılabilir.

Epiduraller, omurilik üstünde ağrı kesici ilaçlar yerleştirilen anestezi ve aneljezi türüdür. Bu durumda ilaç dozları azalırken mükemmel ağrı rahatlaması sağlayan minimal riskli bir prosedürdür.

Kronik ağrının tedavisi için yöntemler yukarıdaki yöntemler bir veya birkaçını içerebilir. Ve fizyoterapi, akupunktur ve bir çok tekniklede birleştirilebilir.

Bazı evcil hayvanlar bazı ağrı kesici ilaçları tolere edemeyebilirler. Bu ilaçlar kullanılırken hastanın düzenli olarak kontrol taramasından geçirilmesi önemlidir.

Evcil hayvanınızın bakımı sırasında herhangi bir noktada evcil hayvanınızın rahatlamasına ilişkin sorularınız varsa İSTANBUL HAYVAN HASTANESİ’nin anestezi uzmanıyla görüşebilirsiniz.

Etiketler

Paylaş