Köpeklerin psikolojisi

Köpeklerin psikolojisi demek hemen hemen insanların psikolojisi demektir. Onları algılamak hiçde zor değildir. M.Ö. 30000 yıl önce insanlar vahşi köpeklerle birlikte avlandılar, M.Ö. 12000 yıl öncesine kadar insan ve köpek kemiği kalıntılarını bir araya getirildi. Uzun yıllardır süren bu dostluk, onların sevgisini ve  sevgisini hissetme gibi insani yetenekleri bize kazandırdı. Sevgi,aşk,korku,öfke,şüphe,utangaçlık,iğrenme,sevinç,sıkıntı,heyecan tüm bu duygular ve daha fazlasını yaşarlar..

Peki köpekler gerçekten ne düşünüyorlar? Köpekler 3 yaşındaki bir çocuğun duygusal gelişimine sahiptir. Ayrılma, utanç, gurur, deneme, suçluluk .

Köpeklerle olan bu uzun serüvende yemek artıklarının evlerin dışına konmasıyla köpekler ve insan tanıştı, her yeni doğan yavru insanla daha çok sosyalleşti. Köpekler atalarından aldığı bu yetenek sayesinde ırklarının devamlılığını sağlamıştır.”kopyalama etkisi”

Köpekler geleceği planlayamaz, geçmişteki bir çok anı unutmuş olabilirler. “Epizodik hafızaları yoktur” öğrenme kısmını bizim gibi hatırlayamazlar.

Köpeğin yolu engellendiğinde bariyer-hayal kırıklığı sendromu geçirirler, yada bir köpeğin önünden hızlı geçmek ağzını şapırdatmasını tetikleyebilir(muhtemelen yemeğine olan yakınlığı düşünüp yemek gibi algılanıyordur )

Köpekler içgüdülerine ve reflekslerine çok güvenirler. Bir çok köpek sahibinin bildiği gibi köpeklerin hayalleri vardır, uykuya daldıktan yaklaşık 15 dakika sonra hayallerine gider. Bazen rüyalarında koşarlar bunu dışardan görebilirsiniz. Bir köpeğin hayali gözünde saklıdır..

Tabiki köpeklerin fobileride vardır; yalnız kalmak, havayi fişekler, veterinerler, yabancılar, merdiven inmek-çıkmak, arabaya binmek.

1 insan yılı 7 köpek yılına denktir.

Bu süreç içinde bir çok ruhsal bozukluğa sahip olabilirler.

İstanbul hayvan hastanesinde köpek psikolojisi konusunda deneyimli hekim ve teknikerlerden oluşan kadrosu size yardımcı olmaya çalışacaktır.

 

Kedi psikolojisi

Bundan 4000 yıl önce ortadoğu ve kuzey afrikada farelerin bolluğundan yararlanan vahşi kediler insanlarla yakınlaşmış ve sempatik özellikleriyle gönüllerde taht kurmuşlardır. Atalarının vahşi yaşam tarzından kısmen uzaklaşan kediler beslenir ve sevilirler. Bu gün yaklaşık 50 değişik türde kedi türü oluşmuştur.

Kediler insan psikolojisinden biraz farklı düşünür, kedilerin hayatında 3 önemli faktör vardırki bunların karşılanması onları rahatlatır. Bunlar ödül vermek, bakımını karşılamak, oyun ihtiyacını karşılamaktır.

Kediler panik, şehvet, korku, öfke, sevgi duygularını yaşarlar. Kedinizin bu duygularını keşfetmeniz ve onun duygularına karşılık vermeniz onunla daha iyi bir iletişimde olmanızı sağlar.

Bu süreç içerinde kedilerde çeşitli psikolojik bozukluklar agresyonlar gelişebilir, köpeklere kıyasla çok daha güçlü psikolojisi olsada…

İstanbul hayvan hastanesinde kedi psikolojisi ve davranış bilimleri konusunda uzman kadrosu ile haftanın 7 günü hizmet vermektedir.

Etiketler

Paylaş