İnsanlar gibi hayvanlarda fizik tedavi ve rehabilitasyona ihtiyaç duyarlar. İnsan hastalıklarında yapılan fizik tedavide,hayvanlara yapılanla neredeyse aynıdır.

Tıpkı artrit (kireçlenme) hastalığı, bel fıtığı hastalığı v.b. bir çok hastalıktan etkilenen hayvanlara fizik tedavi yardımcı olur. İstanbul hayvan hastanesinde çok çeşitli kas-iskelet sistemi bozuklukları ve nörolojik bozukluğu olan hayvanlara bünyesinde bulundurduğu fizik tedavi konusunda eğitimli veteriner hekim ve  teknolojik cihazlarla destek vermektedir.

Her hasta kapsamlı bir muayeneden geçer ve sonrasında hastaya özel olarak hazırlanmış fizik tedavi programı belirlenir, hasta sahibi bilgilendirilir.

Hayvanlarda fizik tedavi çoğu zaman eğlencelidir aynı zamanda hemen hemen ağrısızdır.

Dengenin sağlanması, kas gücünde artış, iyileşmenin desteklenmesi,esneklik ve ağrının azaltılması gibi bir çok faydası vardır. İstanbul hayvan hastanesinde verilen fizik tedavi hizmetleri şunlardır;

Masaj terapisi: Hemen hemen her insan masajın etkisini bilir hayatında bir kere ağrı olan bir yerini masaj yaptırmıstır ve etkisinin ne kadar rahatlatıcı olduğunu deneyimlemiştir. Tam bu noktada hayvanlarda en az insanlar kadar masaja ihtiyaç duyarlar. Masaj kası gevşetmeye,, dolaşımı artırarak bölgedeki ödemin inmesine ve ağrının azaltılmasına yardımcı olabileceği gibi bedensel ve zihinsel olarakda rahatlama sağlar.

 

Termoterapi: Sıcak veya soğuğun uygulamasına dayalı fizik tedavi şeklidir ve hayvanlara son derece faydalı olabilir. Kaslardaki gerginiliğin azaltılması ve kandolaşımını artırarak ağrının azaltılması sağlanır.

 

Hareket ve esneklik tedavisi: Hasta hayvana egzersiz yaptırılırken aynı anda muayene edilip hastalık tespitine yardımcı olan tedavi şeklidir.

Pasif hareket tedavisi; Hasta sakinken yatarak veya ayakta iken yapılır, eklem hareketliliği sağlanarak zayıflamış ve gerilmiş kasların güçlenmesi sağlanır.

Aktif hareket tedavisi; Kontrollü bir egzersiz ile kasları güçlendirmek, eklem hareketliğini artırmak ve esnekliği artımak için yapılır.

İstanbul hayvan hastanesinde hasta sahibi tam olarak yapılacaklar konusunda bilgilendirilir ve eğitilir.

 

Elektrik akımları: Hayvanların kaslarına elektrik akımı verilerek sinir iletkenliğinin olup olmadığını ve zayıflamıs kasların güçlenmesini sağlamaktadır. (TENS) deri üzerine yerleştirilen iki uç ile kasların gevsemesini sağlar ve ayrıca doğal ağrı kesici olarak adlandırılan endorfin salınmasına yardımcı olur. İstanbul hayvan hastanesinde TENS uygulamaları yapılmaktadır.

 

Ultrason tedavisi: Kemik, tendo ve kas gibi derin dokularda ısınma sağlayarak kan dolaşımını artırır bu sayede bölgedeki ödem azaltılarak iyileşmeye yardımcı olur. Yumuşak doku hareketliliğini artırarak iyileşmeyi hızlandırır.

 

Lazer tedavi: Düşük yoğunluklu lazer ışınlarının doku üzerindeki pozitif fizyolojik değişiklilerini destekleyen çeşitli dalga boyu ve frekansta verilebilen yoğun bir ışık tedavisidir. İyileşmeyi hızlandırır ve ağrıyı neredeyse yok eder. Ayak yalama, bel ve boyun fıtıklarında, deri enfeksiyonlarında,deri döküntülerinde,kulak enfeksiyonlarında,diş eti iltihaplanmasında ve bir çok hastalıkta lazerden faydalanır

 

Paylaş