Evcil Hayvanlarda Ozon Tedavisi

In Kedi, Köpek by İstanbul Hayvan Hastanesi

Ozon nedir?

Ozon adı Yunanca “koku yayan” anlamına gelen “Ozein” kelimesinden türemiştir. “Tanrı’nın nefesi” de denir.

Basitçe söylemek gerekirse oksijendir. Biraz daha karmaşıklaştırırsak 3 tane oksijen atomunun yanyana gelmesidir.

Aslında sizin bildiğiniz ozon tabakası. Şöyleki yeryüzündeki oksijen göğe yükselir ve güneşin ultraviyole (UV Işınları) şeklindeki fotokimyasal enerjisi tarafından bombardımana tutulur. UV enerji bombardımanı, oksijeni O2 – iki kararlı oksijen atomu, O3 – üç kararsız aktif oksijen atomuna dönüştürür ve bu saf oksijen formuna ozon diyoruz.


Ozon oluşturmak için UV ışınlarının kullanılması, ozon tabakasının bizi güneşin UV ışınlarının zararlı etkilerinden nasıl koruduğunu gösterir. Ozon yeryüzüne düşer ve etrafımızdaki suyu ve havayı arındırır, bakterileri, virüsleri ve mantarları öldürür.Ozon kararsız bir molekül yani uzun süre ozon olarak kalamıyor, hemen kullanılmalıdır “saklanamaz ve sonra kullanılamaz”. Bu yüzden medikal ozon üreten makinalarla, mantığı ise yukarıda anlatıldığı Elektrik+oksijen= ozon üretilir. Tıbbi amaçlı kullanılacak ozon, medikal oksijen (saf oksijen) den üretilir, normal oda havasından üretilemez (normal oda havası %20 nitrojen ve nitrik oksit zehirli gazları içerir).


Gelişmiş ülkeler sularını artık ozon ile arıtmaktadır, düşünsenize suyunuzda mikrop bırakmayan ozon bir antiseptiktir, ozon süper oksijendir ve doğaldır.

Ozon hayvan vücudu için toksik değildir.

Ozon tedavisi evcil hayvanlara nasıl etki gösterir?

Hipoksi veya dokulardaki oksijen eksikliği, tüm dejeneratif hastalıkların temel nedenidir.

Hastalıklı, kanserli, enfekte olmuş, yaşlanmış doku oksijen eksikliği çeker. Ozon kan dolaşımına, tümöre veya diğer etkilenen bölgeye enjekte edildiğinde, ozon molekülü (O 3 ) standart bir oksijen molekülüne (O 2 ) ve ayrı bir oksijen atomuna (O) ayrışır. (O 2 ) oksijen molekülü, oksijene aç hasta dokudaki sağlıklı hücrelerin oksijen ihtiyacını karşılayarak defansını artırırken, tek kalan (O ) oksijen atomu ise dokuda serbest radikallere dönüşür ve bu da hastalıklı hücreleri çevreleyen dış duvarı parçalar, anormal hücrelerin ve patojenlerin duvarları yıkılır ve ölür. Sağlıklı hücreler serbest radikallere karşı kendini koruyabilir.

Evcil hayvanlarda ozon tedavisi nerelerde kullanılır?

Ozon tedavisi, evcil hayvanlarda çok çeşitli durumlarda kullanılır; enfeksiyon, iltihaplanma, doku hasarı, kanser veya diğer sorunlarla ilgili her durumda faydalıdır. Ozon tedavisinden yararlanabilecek birkaç durum örneği şunlardır:

 • Cilt sorunları — Ozon tedavisi, kızarıklıklar, piyodermalar, alerjik dermatit, apseler ve yaralar, özellikle derin sıyrıklar ve dekubitis yaralanmaları için yararlıdır.
 • Ağrı kesici — Enflamasyonu ve ağrıyı azaltmak için ideal olan ozon tedavisi, ortopedik veya yumuşak doku ameliyatı sonrası ağrı yönetiminde yardımcı olacak ayrıca akut veya kronik ağrılar için kullanılabilir.
 • Nörolojik sorunlar — Kafa travması ve omurilik iltihabı, ozon tedavisi ile yaygın olarak tedavi edilen iki durumdur.
 • Kronik veya akut Lyme hastalığı – Ozon tedavisi ağrıyı hafifletir ve hastalığa neden olan patojene saldırır.
 • Ağız hastalıklarında — Stomatit, diş eti iltihabı ve apseleri yönetmek zor olabilir, ancak ozon tedavisi bu zorlu diş sorunları için mükemmel bir tedavi yöntemidir.
 • Kanser ve otoimmün sorunlar — Ozon tedavisi, sağlıklı hücrelerin iyileştirici güçlerini artırırken anormal hücrelere saldırır, onları yok eder.
 • Kulak sorunları — Ozon tedavisi, hematomların iyileşmesine yardımcı olmanın yanı sıra, maya veya bakteriyel enfeksiyonlardan kaynaklanan akut veya kronik otit tedavisine yardımcı olur.
 • Göz sorunları — Göz enfeksiyonları ve alerjik reaksiyonlar için yararlı olan ozon tedavisi, zorlu oküler enfeksiyonların tedavisine yardımcı olabilir.
 • Üst solunum yolu rahatsızlıkları
 • Gastrointestinal problemler – Kabızlık, ishal ve irritabl bağırsak sendromu ozon tedavisi ile tedavi edilen yaygın rahatsızlıklardır.
 • Yardımcı tedavi – Ozon tedavisi, vücuda daha fazla ihtiyaç duyulan oksijeni verdiği için akupunktur, homeopati ve kayropraktik tedavileri güçlendirir.

Ozon tedavisi, ilaca iyi yanıt vermeyen evcil hayvanlar için özellikle yararlıdır, çünkü bu oksijen açısından zengin tedavi, maksimum etkinlik elde etmek için tüm geleneksel ve alternatif tedavileri artırmaya yardımcı olur.

Evcil hayvanlarda ozon uygulama yöntemleri nelerdir?

 • Major ve minör otohemoterapi (Ozonun kanla karıştırılması ve yeniden geri verilmesi)
 • (IV) ozon terapi (Salin ile)
 • Rektal uygulama (Bu yöntem ozon gazını bir kateter ile doğrudan makat içine akıtır. Rektal mukozadaki geniş kılcal ağ, ozonu doğrudan kana ve dokulara yağar. Bu, hastanın durumuna bağlı olarak her gün güvenle uygulanabilir.)
 • Eklem içi enjeksiyonlar (Artrit gibi ağrılı eklem hatalıklarında ozon gazını eklem içine verilir, PRP, hyaluronik asit ile birlikte uygulanabilir)
 • Kanserli dokuya ozon enjeksiyonu ( USG eşliğinde iç organlardaki kanserli dokuya, deri tümörlerinde)
 • Torba yöntemi ile ozon terapi ( Bu yöntem derinin yaygın enfeksiyonlarında üstündür, atopik dermatitte, alerjik dermatit).
 • Kulak hastalıklarında ozon ( Ozonlu salinle yıkama, direk ozona maruz bırakma)
 • Zeytinyağı ile karıştırılarak topikal uygulaması ( Deri enfeksiyonları)

Evcil hayvanlarda ozon tedavisinin faydaları nelerdir?

 1. Ozon tedavisi, enfeksiyonla savaşan beyaz kan hücrelerinin üretimini uyarır. Bağışıklık sisteminin güçlü bir düzenleyicisidir.
 2. Ozon her türlü virüsü öldürür. 100 yılı aşkın bir süredir kanalizasyonu içme suyuna dönüştürdü. Vücudunuzun içinde neler yapabileceğini hayal edin. Ozon antimikrobiyaldir
 3. Ozon, vücudun enfeksiyonlar ve kanserlerle savaşmak için kullandığı interferon ve tümör nekroz faktörünün doğal üretimini artırır.
 4. Ozon tedavisi iyileşme/yenilenme sürecini hızlandırır.
 5. Ozon tedavisi, iyileşme ve gençleşme sürecini hızlandırır.
 6. Ozon vücudun doğal detoksifikasyon sürecini hızlandırır, vücudun antioksidan enzim sisteminin etkinliğini artır.
 7. Ozon, kanın mükemmel bir temizleyicisidir
 8. Otoimmün rahatsızlığı, hepatit, sistit, Lyme hastalığı gibi kronik enfeksiyonlar, alerjiler, sinüzit, bağırsak hastalıkları, kulak enfeksiyonları, diş enfeksiyonları, artrit, dejeneratif eklem hastalığı, kronik ağrı, spondilozis deformans gibi bir çok hastalıkta ozonun faydaları vardır.

Ozon tedavisi evcil hayvanıma zarar verir mi?

Ozon son derece güvenilirdir, 100 yılı aşkın gelişmiş ülkelerde kullanılmaktadır. Ozon tedavisi, uygun dozlama ve enstrümantasyon ile kullanıldığında tüm türler için güvenlidir ve ekibimiz bu modalite konusunda kapsamlı bir şekilde eğitilmiştir. Ayrıca antibiyotik tedavisi, ozon tedavisi ile daha etkili olabilir, antibiyotik ve ilaç aşırı kullanımını azaltabilir ve muhtemelen önleyebiliriz. Ayrıca ozon tedavisi, akupunktur, homeopati, şifalı bitkiler ve kayropraktik gibi diğer bütünsel tedavilerin etkilerini artırabilecek mükemmel bir tedavi yöntemidir.

Evcil hayvanınızın ozon tedavisinden fayda görebileceği bir sorunumu var? Bizimle iletişime geçiniz.