Köpeklerde ve kedilerde yaygın olarak görülen solunum sistemi hastalıklarında öksürük ve nefes darlığı gibi klinik belirtiler birincil sorun olsada, diğer organ sistemlerinde örneğin kalp yetmezliği gibi hastalıklarda sekonder olarakta ortaya çıkabilir. Yaşlı veya genç hayvanlarda solunum sistemi hastalıkları riski herzaman vardır. Doğumda solunum sistemi ve bağışıklık sistemi tam olarak gelişmemiştir. Bundan dolayı akciğerlere hastalık yapan mikropların girmesi ve yayılması kolaydır. Yaşlı hayvanlarda normal akciğer yapısını ve bağışıklık sistemini bozan kronik hastalıklar, akciğerleri hava kaynaklı mikroplara ve toksik partiküllere karşı daha savunmasız kılabilir.

Normalde solunum sisteminde bulunan bazı bakteriler (pasteurella multicoda, bordetella, bronchi skeptical, streptococcus, staphylococcus, pseudomonas, coliformbakteri.) kedi ve köpeklerin burun boşluklarında, nefes borusunda ve akciğerlerde klinik semptom göstermeden bulunabilirler ve klinik belirtilere yol açmayabilirler. Solunum yollarını etkileyen hastalıklar, örneğin köpeklerde gençlik hastalığı (distemper) parainfluenza virüsü, tipII adenovirüs ve kedilerde rhinotrachidis virüsü yada calicivirüs ile enfekte olması durumunda  yukarda sayılan bu bakteriler fırsatçı olarak ortaya çıkar ve bu hastalıkların daha ağır seyretmesine neden olurlar. Ayrıca bu bakteriler iyileşmiş hayvanların solunum yollarında kalmaya devam ederler. Duman ve zararlı gazlar veya kalp yetmezliği, akciğerlerde tümör gibi hastalıklar bu hastalıkların yönetimini zorlaştırır. Hayvanlar stres altında kaldıklarında veya bağışıklık sistemleri zayıfladığında bu hastalıklar nüksedebilir. Bu hastalıklar en çok yetersiz hijyenik ve çevresel koşullar, kötü beslenme ile ilişkilidir ve sonuçta ortaya çıkan stres hem enfeksiyonların sıklığını hemde şiddetini arttırır.

Doğmasal bozukluklar,  örneğin  dar burun delikleri, yumuşak damak uzaması, nefes borusu daralması gibi anomalilerde solunum fonksiyon bozukluğuna neden olabilir.

 

Kedi ve köpeklerde görülen solunum sistemi hastalıklarının bazıları şunlardır:

Alerjik pnomoni

Köpeklerde burun akarları

Kedilerde solunum sistemi hastalıkları kompleksi (herpes virus tip I, chlamydia, mycoplasma, FIP)

Kedi ve köpeklerde pulmonel thromboembolizm

Kedi ve köpeklerde rinit ve sinüzit

Kedi ve köpeklerde pnomoni

Akciğer nematodları (Aelurostrongylus abstrusus, Capillaria aerophila, Oslerus osleri)

Köpeklerde grip (Canine influenzanın iki suşu H3N8 ve H3N2)

Solunum yollarında ve akciğerlerde kitleler (tümör veya kistler)

Kedi ve köpeklerde bronşit

İstanbul Hayvan Hastanesinde bu hastalıkların teşhisi için  detaylı muayenenin ardından akciğer röntgeni, akciğer tomografisi, akciğer endoskopisi, akciğer ultrasonografisi ve çeşitli kan testleri veteriner hekimimizin gerekli gördüğü hallerde 7/24 yapılabilmektedir.

Etiketler

Paylaş