Leishmaniasis

In Kedi, Köpek by ihh_adminLeave a Comment

TANIM: Leishmaniasis hastalığı, leishmania cinsi protozoonu tatarcık sinekleriyle hayvanı derisine taşınmasıdır. İnkubasyon süresi 1 ay ve 1 yıl arasında değişir. Özellikle akdeniz havzasında görülür. 2 tür hastalığa yol açar. Kutanöz ve visceral.

 

BELİRTİLER:

*Visceral: Halsizlik, ciddi kilo kaybı ve iştahsızlık, ishal, kusma ve burun kanaması, dışkıda kan, lenf yumrularının şişmesi, böbrek hastalığı belirtileri (çok su içme, çok idrara çıkma, kusma) tüm eklemlerde artrit, dalakta büyüme.

*Kutanöz: Hiperkeratoz (ayak tabanının, ağız ve çevresinin kalınlaşması), kuru kırılgan tüy kaybı,köpeklerde deride yaralar ,nodüller,kırılgan tırnaklar spesifik bulgulardır.

 

TANI:

*Kültür (deri, dalak,kemik iliği yada lenf düğümü biyopsileri)

*Elisa testleri

 

TEDAVİ:

Prognozu kötü olan bir hastalıktır. Yüksek kalitede protein içeren diyetler, hayvan sahibi lezyonlardaki organizmaların insanlarada bulaşabileceği konusunda uyarılmalı.Hayvan sahibi organizmanın tamamen yok edilemeyeceği, tekrarların ve tedavi ihtiyacının kaçınılmaz olduğu konusunda bilgilendirilmeli.

Sodyum, stiboglukonat,meglumıne,antimonate,allopulinol,gama interferonlar tedavide etkilidirler.Bunların dozunu ve süresini veteriner hekim belirlemelidir.

Leave a Comment